FRI – Asociace pro genderovou a sexuální rozmanitost
(Asociace pro genderovou a sexuální rozmanitost)



FRI, která byla založena v roce 1950, sehrála klíčovou roli při provádění právních a společenských změn, kterých byli LGBTQ+ lidé v Norsku svědky/němi za posledních 71 let. Jako členská organizace s místními pobočkami po celé zemi se FRI zasazuje o změny postojů a politik, které zajišťují přístup k lidským právům pro všechny.

 

Ve své práce na vnitrostátní úrovni školí FRI zaměstnance v soukromém i veřejném sektoru, včetně zdravotnictví, školství, péče o děti a soudnictví, jak zavádět nediskriminační politiku. Roční obrat FRI je přibližně 26 500 000. Hlavním zdrojem příjmů FRI jsou státní dotace.

 

Od roku 2006 je FRI zastáncem začlenění lidských práv LGBTQ+ lidí do zahraniční politiky a rozvojové spolupráce. Od roku 2007 získává FRI také podporu Norad a MZV pro spolupráci s partnery/kami v Asii a Africe. V Keni a jižní Africe FRI s partnerkami/y bojuje za začlenění LGBTQ+ lidí do muslimských a křesťanských náboženských komunit. Program v Nepálu a jihovýchodní Asii se zaměřuje na obhajobu dětských práv a na začleňování LGBTQ+ dětí a mládeže do společnosti. To se děje ve spolupráci s místními LGBTQ+ organizacemi a rovněž s organizací Save the Children.

 

FRI je členem ILGA World, mezinárodního uspořádání, které zastřešuje LGBTQ+ organizace, a dále je součástí celosvětové sítě aktivistek/ů obhajujících práva pro všechny v Radě a Valném shromáždění OSN pro lidská práva. FRI spolupracuje s celou řadou partnerek/ů na národní i mezinárodní úrovni, včetně nevládních LGBTQ+ organizací Children’s Rights, Women’s Rights a Human Rights. FRI se také účastní dvou pracovních skupin občanské společnosti v rámci The Equal Rights Coalition, mezivládního orgánu 42 členských států, který se věnuje ochraně práv LGBTQ+ osob.

 

 

Cesty ke zviditelnění: LGBTQ+ Romové v Norsku

 

Zatímco analytická zpráva The Roma LGBTIQ minority and its status in selected EU countries zkoumá situaci v České republice, na Slovensku a v Maďarsku, tak právě v Norsku se udála

národní konference u kulatého stolu zaměřená na téma LGBTQ+ Romek/ů v norském kontextu. Šlo o historicky první veřejnou diskusi, která se týkala LGBTQ+ Romek/ů.

 

Postavení norských Romek/mů je specifické v tom, že jsou oficiálně uznanou národnostní menšinou. Z výzkumu zaměřeného na sexuální orientaci, genderovou rozmanitost a životní podmínky, který byl spuštěn v polovině roku 2021, se ukazuje, že podíl osob, které se považují za příslušníky/ice národnostní menšiny, je ve skutečnosti vyšší mezi binárními, transrodovými lidmi než mezi běžnou populací. To platí i pro ty, kteří/ré se identifikují jako Romové/ky či Tataři/rky.

 

S ohledem na tyto zvláštnosti a historický vývoj, problémy, kterým LGBTQ+ Romky/ové čelí, jsou identické těm, kterým čelí lidé v Česku, Maďarsku a na Slovensku. I v Norsku je možné označit tuto komunitu jako neviditelnou, a to v rámci romské komunity i ve větší komunitě LGBTQ+.

 

Míru jejich zranitelnosti prohlubuje přetrvávající kulturní a náboženská tabuizace tématu sexuální orientace a genderové identity. Jejich uzavřený komunitní způsob života je limituje ve vlastním sebeurčení a v nabytí povědomí a dostatečných informací například o možných formách podpory a pomoci ze strany většinové norské společnosti. Rezonuje v nich nedůvěra v systém institucionální pomoci. Sociální izolace resp. omezené sociální kontakty s širším okolím zvyšují riziko vyloučení z rodiny a komunity. Rámec uvedených problémů zahrnuje i oblast diskriminace, která se dotýká LGBTQ+ komunity jako takové.

 

Konstruktivní diskuse a vzájemná výměna informací a zkušeností nastínila jisté směřování v oblasti začlenění norských LGBTQ+ lidí s romským původem do společnosti:

 

- vytvořit prostor pro síťování a sdílení zkušeností a praxe v práci s romskou LGBTQ+ komunitou

 

- prohlubovat znalosti a informace nevládních organizací, které pracují s LGBTQ+ komunitou na tématu romských skupin / národnostních menšin a posílit tak schopnosti v používat kulturně citlivý přístup

 

- realizovat aktivity zaměřené na zvyšování informovanosti romské LGBTQ+ komunity

 

- vytvořit v rámci nevládních organizací zázemí, myšleno finační podmínky a personální kapacity, pro poskytování psychologické, sociální, právní případně materiální podpory romské LGBTQ+ komunitě