ROMA LGBT

Tématu romské LGBT menšiny a vícečtně diskriminace jsme se začali intenzivně věnovat od roku 2014, kdy jsme uspořádali hisotriky první oficiální setkání rosmkých gayů a leseb v České republice. Akce se z bezpečnostních důvodů konala tehdy ještě prakticky v utajení a výstupy byly anonymní, ale i tak se komunitou informace o ní hojně rozšířily a celá akce získala velký ohlas. V dalších letech jsme téma posunuli na mezinárodní úroveň a uspořádali jsme dvě romské lgbt konference, během nichž se ustanovali Evropská romská lgbt platforma, jejímž dlouhodobým cílem je prosazování práv této menšiny na komunitní i politické úrovni.

2014
NÁRODNÍ LGBT WORKSHOP

Historicky první organizované setkání romských gayů a leseb se uskutečnilo na jaře 2014. Jeho cílem byla především snaha o verbalizaci vlastních - často tragických a nezpracovaných - životních zkušeností a také sdílení pozitivních příběhů a zkušeností. Setkání se účastnilo 20 mladých Romů z celé České republiky a jehou součástí bylo několik uměleckých dílen a seminářeb s lidksoprávní tematikou.
Workshop vedl k ustavení neformální ale poměrně stabilní skupiny, která se v průběhu roku účastnila dalších akcí ARA ART, například se přidali k romskému vozu na Prague Pride 2014. Někteří z nich se stali stálými spolupracovníky ARA ART a tvářemi našich LGBT aktivit.

2015
1. MEZINÁRODNÍ ROMSKÁ LGBT KONFERENCE

První mezinárodní romské LGBT+ konference se účastnilo 28 romských gayů a leseb z 12 zemí. Konference byla třídenní, konala se od 13. do 15. srpna 2015 a jejím vyvrcholením bylo založení Mezinárodní romské lgbt+ platformy a přijetím  tzv. Pražské deklarace, která obsahuje 8 bodů formulujících zásadní problémy a výzvy romské lgbt+ menšiny v Evropě. Doprovodným programem konference bylo unikátní představení divadla utlačovaných a kulturní program na Prague Pride.

2016
2. MEZINÁRODNÍ ROMSKÁ LGBT KONFERENCE

O rok později jsem na práci Mezinárodní romské lgbt+ platformy navázalai další několikadenní konferencí. Na konferenci byli pozváni také zástupci významných organizací, které mohou s právy romské lgbt+ menšiny pomáhat, například ERRC, OSF, EC a další. Platforma se také  rozrostla o několik dalších členů, naplánovala  svá další setkání a práci, na které mohou členové pracovat ve svých vlastních zemích a organizacích. 
 

2017
PORADNA ŘEKNU.TO

V roce 2017 jsme založili specializovanou poradnu pro romské gaye a lesby ataké pro jejich rodinu či přátele. Funguje jak online (mail, facebook, messanger) tak přímo v terénu. Naši romští lgbt konzultanti byli dostupní ve čtyřech různých krajích a poskytli již více než 500 konzultací a intervencí. Online poradna funguje do teď, pro více inormací se podívejte zde.

Zajímá vás, co se děje zajímavého ve světě romské LGBT+ komunity? Nechte nám e-mail a my vám dáme vědět.

Údaje, které nám poskytnete na tomto formuláři, použijeme na zasílání novinek a informací o našich akcích.
Kdykoliv se můžete odhlásit kliknutí na odkaz v patičce každé zprávy. Vaše údaje budeme chránit. Více informací o našich zásadách ochrany osobních údajů, najdete na našich stránkách. Vyplněním formuláře a kliknutím na tlačítko souhlasíte, že můžeme zpracovávat Vaše údaje v rámci těchto podmínek.