Roma LGBT+


Jsme nezisková organizace, která se jako jediná v Evropě věnuje romské LGBT+ menšině a otázce její vícečetné diskriminace. Tato menšina často čelí diskriminaci nejen ze strany většinové společnosti z důvodu etnického původu nebo sexuální orientace, ale také ze strany romské společnosti, která je velmi tradičně orientovaná a vnímá homosexualitu jako něco nepřijatelného. Někdy dochází až k jejich exkomunikaci z rodiny či celé komunity, a tak se ocitnou bez střechy nad hlavou, sami, bez rodiny a přátel.


 

Co děláme?

ROMA LGBT+ GOES VISIBLE IN EUROPE

Reagujeme na kritickou situaci romské LGBT+ menšiny, která je jako objekt různých forem znevýhodnění a vícenásobné diskriminace vytěsňována z inkluzivních a integračních politik a opatření. Periferní postavení této komunity prohlubuje jejich zranitelnost a posiluje riziko nenávistných projevů, stigmatizace, homofobie a celkové společenské neakceptace.

Zatajování odlišné sexuální orientace a pohlavní identity je jedinou záchranou před sociální izolací nebo exkomunikací. Proto je třeba zvýšit úsilí v odstraňování překážek, které jsou veřejně známé a posílit intervenci v oblasti obhajoby a uplatňování jejich práv na národní a evropské úrovni.
 
„Život je krátký na to, abychom nenáviděli své děti“ je hlavním poselstvím
online osvětové kampaně, kterou organizace ARA ART spustila na
sociálních sítích. Smyslem kampaně je poukázat na problematiku vícečetné diskriminace romské LGBT+ menšiny. 
 
Tato menšina často čelí diskriminaci nejen ze strany většinové společnosti z důvodu etnického původu nebo sexuální orientace, ale také ze strany romské společnosti, která je velmi tradičně orientovaná a vnímá homosexualitu jako něco nepřijatelného. Někdy dochází až k jejich exkomunikaci z rodiny či celé komunity a tak se ocitnou bez střechy nad hlavou, sami, bez rodiny a přátel. 

S podporou Evropské komise usilujeme společně s partnerskými organizacemi, Diverze Youth Network z Maďarska a QUO VADIS ze Slovenska, o systémovou změnu.
 

Klademe si za cíl

Zlepšit informovanost klíčových aktérů o postavení romské LGBT+ menšiny ve vybraných zemích.

Zvýšit informovanost a povědomí veřejnosti o romské LGBT+ menšině.

Posílit evropskou výzvu, aby národní politiky pro integraci Romů reflektovaly potřeby rozmanitého složení skupin, kterou romská populace představuje.

Zvýšit obhajobu v uplatňování intersekcionálního přístupu v boji proti diskriminaci romské LGBT+ menšiny.

Upevnit a rozšířit funkčnost mezinárodní romské LGBT+ platformy

Hledáte pomoc? 

Využijte této interaktivní mapy organizací pracujících s LGBT+ romskou menšinou v Evropě.

Poskytujete také pomoc LGBT+ romské menšině, ale nenašli jste vaši organizaci na interaktivní mapě? Kontaktujte nás. Rádi Vaši organizaci nebo inciativu do této mapy pomoci doplníme.

Partneři projektu

Hlavní partner:

Tato kampaň byla vytvořena a spravována s finanční podporou z programu „Evropské unie pro práva, rovnost a občanství (REC 2014 -2020)“.

                                                                                                                                        

 
                                                                                                                                                                                                           

Spolupracující organizace:

                                  

 

Zajímá vás, co se děje zajímavého ve světě romské LGBT+ komunity? Nechte nám e-mail a my vám dáme vědět.

Údaje, které nám poskytnete na tomto formuláři, použijeme na zasílání novinek a informací o našich akcích.
Kdykoliv se můžete odhlásit kliknutí na odkaz v patičce každé zprávy. Vaše údaje budeme chránit. Více informací o našich zásadách ochrany osobních údajů, najdete na našich stránkách. Vyplněním formuláře a kliknutím na tlačítko souhlasíte, že můžeme zpracovávat Vaše údaje v rámci těchto podmínek.