Galerie Phundrado Vudar

Akce a výstavy v galerii

KALOGATHIA

December 06, 2017

Výstava s názvem Kalogathia , což je pojem, který vyjadřuje antické řecké přesvědčení, že krásné a dobré, krása a ctnost patří k sobě a mají mnoho společného a co není zároveň dobré, nemůže být krásné a naopak. A pokud se aplikuje na člověka. vyjadřuje ideál harmonického souladu a vyváženosti tělesné i duševní krásy a dobroty, ctnosti. Tímto se nechala inspirovat další vystavující autorka Sabina Badžová a její fotografie zobrazující ženy jako bohyně a ideál harmonie těla a duše uzavírají letošní série výstav Ara Art.
„Každé umělecké dílo by mělo lidi přimět něco cítit, o to se snažím ve svých fotografiích. Ať jsou to krásné ženy a jejich povahy nebo zobrazení každodenního života,“ dodává fotografka Sabin, která se při své tvorbě inspiruje lidmi, hudbou a výtvarným uměním. 

Fotografii se Sabina věnuje již šest let, a právě vztah k fotografii ji přiměl ke studiu produkci výstav. Vystudovala Služby muzeí a galerií na Vyšší odborné škole informačních služeb v Praze a kromě fotografování se ve svém volném čase věnuje tanci, konkrétně kubánské salse, kterou tančí od svého dětství a nyní také flamencu. Ke kombinace malby a fotografie byla Sabina inspirována ve španělské Málaze, kde měla možnost pracovat v expresionistickém Muzeu Jorge Rando a setkat se samotným malířem Jorgem Rando.
 

VZPOMÍNKY, JEŽ ZMIZELY JAKO KAPKA V DEŠTI

October 11, 2017

Kameramana a střihače Ludvíka Kučeru od útlého dětství fascinoval obraz. Cesta k umělecké fotografii tak byla pouze otázkou času. Možnost zachytit momenty z našeho světa si podle svých slov okamžitě zamiloval. A tak zachycuje, aby později mohl vyprávět ucelený příběh. 

O své výstavě v galerii Phundrado Vudar říká, že se jedná o fotografie z dřívějších období. „Vyjadřují emoce a postoje, které nás dovedli tam, kde dnes jsme.“, dodává. 
 

TEPLÍ, NA ROMSKOU VLAJKU NESAHAT!

August 08, 2017

Začátkem června proběhla ve francouzském Štrasburku již třetí mezinárodní konference zaměřená na téma dodržování lidských práv romské LGBTI komunity.

Setkání bylo věnováno vícečetné diskriminaci, tedy nejen ze strany většinové společnosti, ale i samotných Romů. Diskutovalo se o potřebě nastavení efektivních intervencí, které umožní, aby se lidé s odlišnou orientací cítili ve společnosti bezpečně.

V rámci konference vznikla také společná fotografie všech účastníků v budově Rady Evropy. Její zveřejnění na sociální síti spustilo řetězec nevybíravě homofobních reakcí, které se vztahovaly především k tomu, že účastníci drží vedle duhové také romskou vlajku. Autory a autorkami těchto nenávistných komentářů byli paradoxně i lidé, kteří se řadí mezi lidskoprávní aktivisty a aktivistky, obhájkyně lidských práv romských žen, zástupci romských politických stran apod. Lze tedy předpokládat, že se jedná o lidi, kteří píší s rozmyslem a a za svými výroky si stojí. A tak jsme se rozhodli představit je širší veřejnosti.
Přijďte se podívat na netradiční výstavu, která vás rozhodně nenechá klidnými!

VERNISÁŽ: PÁTEK 11.8.2017, 20 HODIN
Hudební doprovod: Milan Kroka

Vstup zdarma

ROMOVÉ DNES JAKO PŘED STALETÍMI

May 24, 2017

JAN JOSEF ROSENBERG: ROMOVÉ DNES JAKO PŘED STALETÍMI

25. 5. 2017 – 29. 7. 2017

Výstava Romové dnes jako před staletími vznikla s úmyslem „vykřičet bídu do světa“.
Poprvé byla představena v roce 2004 v prostorách Mánesu v Praze. Od té doby výstava putovala napříč Evropou a USA. „Původní výstava představuje přes 50 snímků. Pro výstavu Phundrado vudar jsem vybral část z nich,“ uvedl autor Jan Josef Rosenberg.

Snímky zachycují život slovenských Romů ve Vranově nad Toplou, Soli a Madžurovicích, které byly pořízeny krátce po případech tzv. rabování na východním Slovensku. 
Jan Josef Rosenberg se do těchto míst vypravil, aby také pomohl se sbírkou humanitární pomoci.
„Řekl jsem si, že při tom budu fotit, dokumentovat, jak tam Romové žijí. Jít za tou pravdou, která se tam dá najít a ukázat ji lidem,“ přibližuje Rosenberg. 

MŮŽEM SPOLU

April 05, 2017

Umění je cesta, která spojuje bez rozdílu vzdělání, postavení, náboženství, věku i etnicity. Pokud jsou lidé naladěni na stejnou frekvenci duchovního rozměru pak prostě mohou spolu komunikovat třeba tancem, hudbou či malováním. My společně malujeme. Rozdíly shora uvedené neřešíme.

Autorky obrazů využily nabídky kurzu „Prožitkového malování“ - prostě se jen chtěly naučit malovat.

 

Výstava je součástí oslav Mezinárodního dne Romů 2017, jejichž hlavním mottem je právě spolupráce Romů a neromů. Jde o to, abychom nežili jen paralelně vedle sebe, ale abychom spolu komunikovali, přátelili se, tvořili, slavili a hledali k sobě vzájemně cestu.

OTEVŘENÁ UMĚLECKÁ VÝZVA

March 04, 2017

OTEVŘENÁ VÝZVA: CHCETE ILUSTROVAT KNIHU?
UNIKÁTNÍ VÝTVARNÉ WORKSHOPY S UMĚLKYNÍ LADOU GAŽIOVOU

V rámci Galerie Phundrado Vudar připravujeme sérii výtvarných workshopů se známou a příjemnou umělkyní Ladou Gažiovou, jejichž výstupem budou ilustrace pro připravovanou knihu romských autorek.


Workshopy budou probíhat vždy jednou měsíčně od března do října 2017 (je vhodné se účastnit celé sérii workshopů).

Účast na workshopech je zdarma.

Výtvarné techniky si s Ladou Gažiovou vyberete v průběhu workshopu.

Více informací a přihlášky na emailu: galerie@araart.cz

DO SVĚTA MÉHO

March 01, 2017

LUDĚK FARKAŠ: DO SVĚTA MÉHO

2. 3. 2017 – 6. 4. 2017

O tvorbě Luďka Farkaše lze říci, že zcela ukázkově napňuje význam pojmu "naivní umění". Tento směr velebí lidového génia ve víře v jeho neposkvrněnost, ušlechtilost a hloubku, podporuje zázračnost talentu a odkrývá zvláštní kouzelné poselství. 
Naivní umění nedělních malířů se oprošťuje od agresivity a neklidu každodenního života, přináší radostný pocit srovnatelný s pohodou dnů, za nichž se lidé odpoutávají od všedních starostí a povinností. Autor uvádí diváky do snových vizí a exotických krajin zcela prostě a přirozeně, příjemně hladí a hlavně hovoří bez přetvářky a s upřímností

Luděk Farkaš již od svého dětsví nachází domov v ústavech zdravotní péče. Nyní žije v Kytlicích, které jsou také často zobrazeny v jeho obrazech. A právě v Kytlicích prodává svá díla na místním bleším trhu a jeho fanouškové mu vedou fanklubovou stránku:https://www.facebook.com/groups/204580479709471/?fref=ts 
Luděk Farkaš také zobrazuje výjevy, které přicházejí do jeho života.

Vernisáž výstavy proběhne 2. března od 19:30, bude se jednat o příjemné posezení s hudebním doprovodem - Funky Brothers. 
Výstava probíhá do 6. dubna 2017
Těšíme se na vás.

VZTAHY MÉHO BYTÍ

January 11, 2017

LUCIE ŠARIŠSKÁ: VZTAHY MÉHO BYTÍ

12. 1. 2017 – 22. 2. 2017

Studovala gastronomii ale také muzikál a populární zpěv. Nyní se pracovně pohybuje v umělecké sféře, a to jí přivedlo k hmatatelné potřebě se hledat a vyjádřit se – zvolila formu fotografie a kresby. 
V její tvorbě najdete různá témata: to jak každý bojujeme sám se sebou, jaké vazby si vytváříme nebo to, jak je propojen náš vnitřní a vnější svět. V dílech najdete mnoho otázek a někdy i odpovědí.

"Každý má několik tváří a hledá v sobě tu, která je ta opravdová. Hledám samu sebe ve světě a své duši", říká Lucie Šarišská, autorka výstavy "Vztahy mého bytí". 

Přijďte se ponořit do svého bytí a podpořit tuto mladou a začínající umělkyni.

OTEVŘENÉ UMĚLECKÉ WORKSHOPY: KRESBA A FOTOGRAFIE

October 31, 2016

Galerie Phundrado Vudar - Otevřené dveře vydává otevřenou výzvu pro zájemce o kreativní workshopy figurální kresby a ateliérové fotografie.

 

Výzva je otevřená pro všechny, kdo chtějí rozvíjet svůj umělecký potenciál - nezáleží na tom, jestli jste úplný začátečník nebo již máte nějaké kurzy a projekty za sebou.

LEKTOŘI

ateliérová fotografie LUKÁŠ HOUDEK (http://www.houdeklukas.com/)

figurální kresba: KLÁRA SEDLO (http://klarasedlo.webnode.cz)

DATUM: neděle 20.11. 2016

 

Workshop je celodenní, účast je zdarma, nicméně počet míst omezen.

Přihlášky a dotazy na emailu galerie@araart.cz

GALERIE PHUNDRADO VUDAR - OTEVŘENÉ DVEŘE VÝSTAVA „VIDÍM, TEDY JSEM“

September 20, 2016

On je student Střední průmyslové školy, obor strojírenství.

Ona studuje Veřejnou správu se zaměřením na diplomacii a pr.

Jeho baví fotit krajiny, ale rád by v budoucnu dával život opuštěným budovám ve svých fotografiích.

Jí baví dívat se na svět svým pohledem a zvěčňovat to ve fotografii.

I přesto, že každý z nich studuje neumělecké obory, našli v sobě cit pro obraz.

Oba se budou zanedlouho  rozhodovat kam na vysokou školu.

Alexandra Duždová, přemýšlí nad veterinou, psychologií a fotografií.

Lukáš Cirok, se občas vidí ve svém ateliéru, ale kam ho nohy potáhnou si jist není.

Snad jim jejich pohled na svět přinese odpověď a možná jim díky takovým výstavám dodáme odvahu a sílu pro dráhu fotografa.

 

Podívejme se na svět mladým a svěžím pohledem na vernisáži 22. září 2016.

VÝSTAVA OPPRESSION - DEPRESSION - PASSION (ÚTLAK/ DEPRESE/ VÁŠEŇ) 11. srpna – 21. září 2016

August 06, 2016

Útlak, deprese a vášeň - romská LGBT komunita ve fotografiích Milana Junka.

Při příležitosti Prague Pride týdne otevírá společnost Ara Art ve své galerii Phundrado Vudar výstavu tvorby profesně mladého fotografa Milana Junka, který se ve své tvorbě věnuje především mužským aktům.


Ara Art se jako jediná organizace v ČR dlouhodobě věnuje problematice romské LGBT menšiny. S komunitou pracujeme při pravidelných setkáváních,konferencích, workshopech i další tvůrčí činnosti už od roku 2012 a měli jsme několikrát možnost si ověřit, že právě tyto tři emoce - útlak, deprese a vášeň - vystihují podstatu toho, co zažívají lidé, kteří vícečetnou diskriminací trpí." říká ředitel společnosti Ara Art David Tišer.

 

"Michal Junek se sice sám označuje za amatérského fotografa, ale pro jeho dílo je příznačná obrovská hloubka a citlivost s níž dokáže zachytit intimitu jinak velice uzavřené komunity." doplňuje kurátorka romské galerie Phundrado Vudar Věra Duždová.

_UMĚNÍ ZE ŠUPLÍKU

June 22, 2016

Kreslí a malují si doma pro svou radost. Pokud se jim zadaří, své dilo sdílí na sociální síti, nebo ho věnují rodině.  Mysli si, že se na jejich tvorbu mohou chodit dívat cizí lidé? Nebo o ní dokonce debatovat? Ne.

Ale opak je pravdou! Dokazat, že krása umění je i tam, kde ho jini nehledají, chce dokázat tato výstava.

NEVIDITELNÍ ROMOVÉ

April 27, 2016

Výstava "Neviditelní Romové" je koncipována jako doprovodný program k oslavám Mezinárodního dne Romů.
Těšit se můžete na fotky různých autorů, kteří zachycují Romy při běžných činnostech, o kterých většinová společnost často říká, že je Romové nikdy nedělají ...
Vystavujeme taky úspěšné vizuály kampaně #PrayForPray

 

Výstava vznikla ve spolupráci se Slovem 21, z.s. & Romea, o.p.s.


Vernisáž: Marta Balážová - Gipsy jazz &  Gipsy swing

Please reload

  • Facebook Social Icon
  • YouTube Social  Icon
Copyright ©2017, AraArt, z.s.