Sociokulturní specifika Romů

Certifikovaný seminář u MPSV

Obsah:
Kurz představí účastníkům unikátní pohled a zkušenosti v rámci sociokulturních specifik Romů, odlišný vztah romských rodin k institucím a jaký to má vliv v rámci sociálního systému ČR. Rozborem modelových příkladů představí odlišné pojetí dané situace z pohledu klienta, pracovníka, instituce, komunity. Představí co, znamená kultura chudoby a mezigenerační přenos chování v rámci života v „ghettu“ a co jsou faktory, jak se z této situace vymanit. Představí účastníkům rozdíl mezi romskou kulturou a tzv. kulturou chudoby. Nabídne naše pojetí mezi kontrolou a pomocí v rámci sociokulturních specifik Romů v kontaktu s institucí (sociální službou, sociální prací).

Časová dotace: 8 hodin 

1 blok: Kulturně-historické zázemí Romů
Romská historie, zvláště novodobá, v souvislostech – rozdělení romských skupin, základní pojmy (Rom, cikán, gadžo, atd.), vliv historie na utváření osobní i skupinové identity a postojů ke společnosti a jejím institucím.
Časová dotace: 2 hodiny

2. blok: Mluvčí romštiny nebo romského etnolektu češtiny v českém jazykovém prostředí
Základní seznámení s gramatickou a jazykovou strukturou romštiny, problematika romského etnolektu češtiny, problematika bilingvismu, neúplné jazykové směny, podoby lexikálních a gramatických přenosů z romštiny do češtiny a jejich vliv na mluvený projev.
Časová dotace: 1 hodina

3. blok: Kulturní specifika – tradice, současnost, vliv socioekonomických faktorů
Výchova dětí v romské rodině, postavení jednotlivých členů rodiny, normy chování a další aspekty „romství“ mezi tradicí a současností. Vliv sociokulturního zázemí na vztah romských rodin k institucím.
Časová dotace: 2 hodiny

4. blok: Sociální vyloučení a osoby ohrožené intersekcionalitou
Vysvětlení pojmu intersekcionalita. Jak pracovat s lidmi ohroženými vícečetnou diskriminací. Zvláštní důraz na romskou LGBT+ menšinu a jak s touto menšinou pracovat.
Časová dotace: 3 hodiny

Seminář je vhodný pro: Pedagogové a pedagogičtí pracovníci, sociální pracovníci a další pracovníci v sociálních službách, úředníci a další..

Forma semináře: prezenčně / webinář

Cena: 25 000 Kč

Lektor: Bc. David Tišer
David Tišer vystudoval romistiku na FF UK. Je vůbec první LGBT+ romský aktivista v České republice. V roce 2009 napsal scénář k hranému dokumentu „Roma boys – Příběh lásky“ na motivy skutečných událostí. Ve hře Národního divadla „Můj soused, můj nepřítel“, která pojednávala o soužití Čechů a Romů, ztvárnil jednu z hlavních rolí. Za svůj herecký výkon byl následně nominován na cenu Alfréda Radoka v kategorii Talent roku 2011. V témže roce založil první současné romské profesionální divadlo. V roce 2012 založil uměleckou společnost ARA ART. V současnosti hraje ve dvou inscenacích Divadla Husa na provázku – Gadžové jdou do nebe a v Bídnících. V roce 2018 se stal laureátem jubilejního 10. ročníku Ceny Muzea romské kultury, v roce 2019 získal Cenu Františka Kriegla od Charty 77 za statečnost a v témže roce získal ocenění Pride Maršál na festivalu Prague Pride.