Daniel Bunda


Daniel „Danko” Bunda je 21letý slovenský Rom, který momentálně pracuje v neziskové organizaci DigiQ a věnuje se vzdělání mladých lidí na školách, učí je o sociálních sítích, co to je kyberšikana, o nenávisti na internetu a o gamingu. Mimo jiné působí jako moderátor relace, ve které  se věnují příběhům mladých Romů. 

V dětství Danko nepřemýšlel o gayích nebo o Romství jako takovém, ale spíše se rád bavil, byl rád středem pozornosti, předváděl různá vystoupení před rodiči a kamarády – prostě byl extrovertní dítě, které miluje zábavu. Babička mu vyprávěla o tom, že jeden chlapeček už v šesti letech řekl, že chce ženu. Danko si hned pomyslel, že on ale nechce, ale řekl si, že je nejspíš flegmatik po tátovi a moc to neřešil. 

Danko si později začal všímat chlapců a začal si více všímat svého okolí, kde si také uvědomil, že ho společnost vnímá jako Roma, ale to, že jemu se líbí kluci, si řešil tak nějak v sobě. Spíše řešil, proč se ho v obchodě ptají, co má v tašce nebo proč ho ve škole neberou tolik mezi sebe. Z těchto důvodů tam nebyl skoro vůbec prostor na to, aby řešil svoji sexualitu, ale spíš to, aby „přežil“ ve většinové společnosti. 

 


Když bylo Dankovi 11-12 let, tak už byl unavený z toho, jak se neustále musí přetvařovat, že je třeba ze Španělska nebo Itálie, a hlavně z toho, že ho většinová společnost nebere takového, jaký je. Danko se naštval a uzavřel se do svojí bubliny, kde se 3 roky věnoval programování, hrál počítačové hry a naučil se nové jazyky (angličtina, čeština, japonština). Poté se dostal na mezinárodní střední školu na Slovensku, kde bylo tolik diverzity, že začínal cítit, že někam zapadá. Dřív, než měl svůj oficiální coming out jako gay, tak Danko řekl: „spíš jsem měl svůj první coming out jako Rom.”

Na škole měli Rainbow Club, kde se řešila LGBTQ+ problematika. Bylo to sezení se školní psycholožkou, kde se řešily různé fáze coming outu a v ten moment si Danko začal říkal, že je nejspíš bisexuál, že bude mít rodinu, děti a jeho máma i všichni ostatní budou šťastní. Čím více se začal stýkat se školní LGBTQ+ komunitou, tím více si začal uvědomovat, že se jedná o naprosto normální komunitu lidí a veškeré stereotypy kolem LGBTQ+ skupiny jsou úplně jinak – například: „Jsi gay, tak musíš být femininní nebo jsi lesba, tak musíš být maskulinní”,  atd. Jedno z dalších objevení pro 17 letého Danka byl Grindr (seznamka přes aplikaci pro gaye, bi, trans a queer). To mu pomohlo si uvědomit, že je na Slovensku mnohem více gayů, než si vůbec dokázal představit. 

Pár měsíců potom, co si Danko stáhl aplikaci si i tak stále myslel, že je bisexuální. A tak si Danko našel holku a měl s ní heterosexuální vztah. Vztah bohužel nefungoval, protože Danko věděl, že ji klame. Jeho teď již ex přítelkyně se ho zeptala, jestli není náhodou gay, ale on se urazil – ne z důvodu, že to zjistila, ale že doopravdy věřil tomu, že je bisexuální. Danko byl zase svobodný a šel se svými kamarády do restaurace a v tom se ho jeho kamarád ptá: „Všiml sis těch dvou holek, co teďka přišly?“ Danko i tak odpověděl, že ano. Natož se ho jeho kamarád zeptal, jestli je gay nebo bi a na to Danko odpověděl, že je bi. V ten stejný večer šel Danko s jiným kamarádem na pivo a padla stejná otázka: „Jsi gay nebo bi?“. Za těch pár hodin se jeho odpověď změnila na: “Jsem gay. “

Začátkem roku 2021 to Danko začal řešit se svou rodinou. Nejdříve za ním přišla jeho sestra na jeho narozeninové oslavě s tím, že celou tu dobu ví, že je gay a spíš ji zarazilo, že s tím za ní nepřišel dřív, že by ho nikdy nebrala jinak, že je to stále její bratr. Danko se mámě vymlouval, že nemá čas na holky, že má hodně práce a věcí do školy. Před dvěma měsíci přijel Dankův přítel z Kypru do Košic a Danko ho vzal ke svojí mámě na večeři. Máma o ničem nevěděla, ale Danko cítil, že je to ta správná chvíle. Oba přivítala s úsměvem na tváři, dala jim kávu a něco sladkého. Danko se rozhodl udělat svůj coming out po svém a věděl, že pokud mámě představí někoho, s kým chce zůstat, máma je oba přijme. Nikdy neviděl svojí mámu takhle šťastnou.