Isaac Blake

 

Isaacu Blakeovi je 42 let a žije v Cardiffu ve Velké Británii. Isaac je hrdý romský gay a dříve pracoval jako profesionální tanečník a choreograf. V současné době je výkonným ředitelem společnosti Romani Cultural & Arts Company.

 

Jako výkonný ředitel Romani Cultural & Arts Company (RCAC) Isaac rozvinul umělecké a performační programy v kruzích romských cestovatelů v karavanech. S malými dětmi a dospělými, pracoval ve školách a propagoval umění jako prostředek pro obhajobu a demonstraci pravomocí po celém Walesu s Romy a cestovateli. Jeho vedení a dovednosti vedli organizace RCAC k růstu z malé dobrovolné skupiny na významnou agenturu třetího sektoru (NGO), která vede oblast Romů a cestovatelů ve Walesu a je jedním z hlavních hráčů v prosazování a posilování jejich postavení ve Spojeném království.

 

Isaac vždy věděl, že je gay. Jeho starší bratr umí číst z karet a ten Isaacovi už při jeho dospívání předpověděl, že bude mít ve svém životě hodně mužů. Tehdy se ale Isaac naštval a řekl mu, aby toho nechal. Nyní Isaac ví, že jeho reakce byla jen obranný mechanismus. Ve svých 20 letech Isaac získal tříleté stipendium na Trinity Laban University na oboru současného tance a přestěhoval se do Londýna. Bylo pro něj těžké opustit svůj domov, ale vážil si příležitosti být ve velkém rozmanitém městě, kde se cítil dostatečně pohodlně na to, aby byl otevřený ohledně své sexuality. Když se vrátil z Londýna, našel sílu říct rodině, že je gay. Jeho matka to zpočátku nenesla dobře a řekla mu, že to nikomu z jejich komunity nesmí říct a že ho i tak bude nadále seznamovat s ženami. Jeho bratr vždy věděl, že je gay, takže s tím neměl žádný problém.

 

Isaac měl z počátku oddělený svůj queer a romský život. Když byl například ve městě se svými romskými přáteli, ujistil se, že neprojdou kolem žádných gay barů nebo oblastí, kde by mohl narazit

na někoho, kdo věděl, že je gay. Dělal to hlavně ze strachu, protože hrozilo, že by ho jeho romští přátelé mohli odsoudit a následně třeba i zbít. To se naštěstí nikdy nestalo.

 

V roce 2019 Isaacova kolegyně Christine Leeová navrhla, že by měli uspořádat LGBTQ+ romskou a cestovatelskou konferenci – http://www.romaniarts.co.uk/lgbtiq-gypsy-roma-traveller-conference/ v Cardiffu ve Spojeném království. Kvůli konferenci museli zúčastnění nasdílet základní informace o sobě. To byla ta chvíle, kdy Isaac oficiálně na svém online profilu změnil své osobní údaje z “hrdého Roma” na “hrdého gaye Romského původu”. Isaac to nazval svým „digitálním coming outem“. Izákovi nejbližší přátelé a přítelkyně věděli, že byl vždy gay, ale někteří lidé z komunity byli překvapeni a ověřovali si to u jeho bratra. S Romskou komunitou to nikdy nebude 100% jednoduché, ale je to jednodušší, než to bývalo.Link na Romani Cultural & Arts Company: http://www.romaniarts.co.uk