Isaac Blake

 
Isaacu Blakeovi je 42 let a žije v Cardiffu ve Velké Británii. Isaac je hrdý romský gay a pracoval jako profesionální tanečník a choreograf. V současné době je výkonným ředitelem společnosti Romani Cultural & Arts Company.
 
Jako výkonný ředitel Romani Cultural & Arts Company (RCAC) Isaac rozvinul umělecké a performační programy v kruzích romských cestovatelů v karavanech. S malými dětmi a dospělými, pracoval ve školách a propagoval umění jako prostředek pro pravomoce a obhajobu po celém Walesu s Romy a cestovateli. Jeho vedení a dovednosti vedli organizace RCAC k růstu z malé dobrovolné skupiny na významnou agenturu třetího sektoru (NGO), která vede oblast Romů a cestovatelů ve Walesu a je jedním z hlavních hráčů v prosazování a posilování jejich postavení ve Spojeném království.

Isaac vždy věděl, že je gay. Jeho starší bratr umí číst z karet, a když Isaac dospíval, tak mu jeho bratr řekl, že v jeho budoucnosti vidí spoustu mužů. Isaac se naštval a řekl mu, aby toho nechal. Nyní Isaac ví, že to byl obranný mechanismus, protože nevěděl jak zareagovat. Ve svých 20 letech Isaac získal tříleté stipendium na obor současného tance na Trinity Laban University a přestěhoval se do Londýna. Bylo pro něj těžké opustit svůj domov, ale vážil si příležitosti být ve velkém rozmanitém městě, kde se cítil dostatečně pohodlně na to, aby byl otevřený ohledně jeho sexuality. Když se vrátil z Londýna, našel sílu říct rodině, že je gay. Jeho matka to zpočátku nenesla dobře a řekla mu, že to nikomu z jejich komunity neřekne a že ho i tak bude nadále seznamovat s dívkami. Jeho bratr vždy věděl, že je gay, takže s tím neměl žádný problém. 
 

Isaac měl z počátku svůj romský a gay život oddělný. Když byl například ve městě se svými romskými přáteli, ujistil se, že neprojdou kolem žádných gay barů nebo oblastí, kde by mohl narazit na někoho, kdo věděl, že je gay. Dělal to hlavně ze strachu, protože hrozilo, že by ho jeho romští přátelé mohli zbít. To se naštěstí nikdy nestalo.

V roce 2019 Isaacova kolegyně Christine Leeová navrhla, že by měli uspořádat LGBTQI romskou a cestovatelskou konferenci – http://www.romaniarts.co.uk/lgbtiq-gypsy-roma-traveller-conference/ v Cardiffu ve Spojeném království. K tomu musel Isaac a další zúčastnění kolegové poskytnout krátké informace o účastnících. To byla ta stejná chvíle, kdy Isaac oficiálně na svém online profilu změnil své osobní údaje z ‚hrdého Roma‘ na “hrdého gaye Romského původu”. Isaac to nazval svým „digitálním coming outem“. Izákovi nejbližší přátele věděli, že byl vždy gay, ale někteří lidé z komunity byli překvapeni a ověřovali si to u jeho bratra, jestli je to, co vidí, pravda. S Romskou komunitou to nikdy nebude 100% jednoduché, ale je to jednodušší, než to bývalo.

Link na Romani Cultural & Arts Company: http://www.romaniarts.co.uk