GULIDAJ

Romská divadelní skupina ARA ART vznikla v roce 2011. Tvoří ji skupina mladých aktivních Romů, kteří pomocí divadelního představení poukazují na romsko-českou situaci ve společnosti. Dlouhodobým cílem skupiny je vytvářet na svých akcích (představení, přednášky, diskuze) prostředí, které by mohlo situaci měnit.

 

Skupina nastudovala hru Guľi daj, která se během několika sezón osvědčila jako užitečný nástroj aktivizace romské menšiny ve vyloučených lokalitách. Autorská romská hra, jejímž autorem je romský novinář, filmař a lbgt aktivista David Tišer, přenáší do dnešní doby legendu o romské mýtické postavě „Guľi Daj“ (česky Sladká máma, obdoba české Polednice) a pojednává o současné situaci Romů z jejich vlastního úhlu pohledu. Skupina s touto hrou hostovala jak na mnohých pódiích v ČR, tak i v zahraničí.

 

Poutavé aktuální vyprávění ze života Romů zaujalo nejen aktivisty a majoritní odbornou veřejnost, ale především samotné Romy. Na území ČR momentálně nefunguje jiná divadelní čistě romská divadelní skupina. Fakt že Romové hrají pro Romy, je pro splnění vytyčených cílů – tedy zaktivizovat samotné Romy, aby nas svým postavením ve společnosti začali sami přemýšlet a probouzet v nich občanské cítění – zcela zásadní.

 

                                                                       Trailer ke hře Guľi daj

 

 

 

 

 

1/2
  • Facebook Social Icon
  • YouTube Social  Icon
Copyright ©2017, AraArt, z.s.