David Tišer & Jelena Silajdžič o romštině

November 08, 2019

Rozhovor o spolupráci organizací ARA ART a Slovo 21 nad letošními oslavami Mezinárodního dne Romského jazyka, který uspořádali v 6 městech České republiky.

Mezinárodní den romského jazyka připomenou v šesti městech romští autoři veřejnou četbou svých děl

November 03, 2019

Na úterý 5. listopadu připadá Mezinárodní den romského jazyka. Sdružení Ara Art vůbec poprvé připravilo ve spolupráci s organizací Slovo 21 jeho oslavy – v šesti českých městech budou probíhat autorská čtení z literárních děl romských autorů a autorek.

ZÁZNAM Leperiben: My nezapomíme!

August 01, 2019

Záznam pietní akce s názvem Leperiben: My nezpomínáme na pražském Náměstí Míru ze dne 2.8.2019

Leperiben: My nezapomínáme - připomínka Dne romského holocaustu

August 01, 2019

V pomoci ormské LGBT menšině si bere svět inspiraci v Česku

August 04, 2019

polek Prague Pride volí od minulého roku osobnosti, které jedou v čele průvodu, jímž každoročně vrcholí akce. Jde o největší uznání LGBT aktivistům a aktivistkám za významné přispění a rozvoj LGBT komunit. Tuto sobotu mezi nimi bude i David Tišer, jeden z prvních Romů, který veřejně přihlásil k tomu, že je gay. Od té doby absolvent romistiky se svou organizací ARA ART šíří osvětu a pomáhá romské LGBT menšině. 

Kale, Gitana, Martina Balogová, David Kraus s Gypsy Brothers a další. Ve čtvrtek začíná v Plzni festival Ara Fest

July 01, 2019

Již potřetí se v Plzni uskuteční pod taktovkou organizace AraArt festival Ara Fest, který chce představit romskou i neromskou kulturní scénu širší veřejnosti. Na koncertech se představí hned několik známých tváří, které propojují svět majority a Romů. Vystoupí zde totiž nemálo romských interpretů, jejichž jména nejsou neznámá ani pro diváky komerčních televizí. V Plzeňském kraji žije odhadem 30 tisíc Romů, kteří až do založení Ara Festu neměli ve svém regionu žádný kulturní svátek.

ZÁZNAM: David Tišer a Karel Karika převzali Cenu Františka Kriegla

April 08, 2019

Nadace Charty 77 udělila letošní Cenu Františka Kriegla Karlu Karikovi a Davidu Tišerovi. Oba podle nadace bojují za lidská práva a rovnoprávnost a za práva Romů, bezdomovců a sociálně vyloučených. Cenu pojmenovanou po československém komunistickém politikovi, který v roce 1968 jako jediný nepodepsal Moskevský protokol, uděluje nadace za projevy občanské statečnosti.

David Tišer v projevu a Václavském náměstí: Reprezentují nás lidé, kteří šíří nenávist a prohlubují propasti mezi lidmi

November 17, 2018

ENGLISH VERSION: http://www.romea.cz/en/news/czech/romani-lgbt-activist-david-tiser-on-czech-state-holiday-hatemongers-are-representing-us

Na Václavském náměstí v Praze proběhl Koncert pro budoucnost. Během večera vystoupila celá řada hudebních skupin a vystoupili také osobnosti, které komentovali současné i historické dění. Mezi nimi byl i David Tišer, ředitel organizace Ara Art. Akci, která je součástí Festivalu svobody, sledovali v horní části náměstí tisíce lidí. Moderátory Koncertu pro budoucnost 2018 byli politický komentátor Jindřich Šídlo a herečka Iva Pazderková.

Eurokomisařka Věra Jourová si v Bruselu zatančila s Ara art po jejich úspěšném divadelním představení

November 11, 2018

Divadelní skupina Ara Art již podruhé v tomto roce v Bruselu představila svůj autorský projekt „…a zase jsme spali pindral“. Zatímco na jaře přijala skupina pozvání festivalu Roma Week a hrála tak pro mladé publikum, v němž převažovali aktivní mladí Romové z celé Evropy, říjnová bruselská repríza proběhla jako součást konference Evropské platformy pro romskou inkluzi při příležitosti Evropského roku kulturního dědictví.

Ministr pro lidská práva nebude spát pindral

January 02, 2018

Víte, co je pindral? Pindral znamená spát nohama proti sobě. Divadelní hra „…a zase jsme spali pindral“, je kus, který je z mnoha důvodů unikátní. Je to alespoň podle mých informací jedna z prvních her, kterou režíroval romský režisér a hraje veskrze romský ansámbl profesionálních herců a zpěváků. 

Vyšlo v LN 3.1.2018 a dále na Romea.cz 25.1.2018

1 / 3

Please reload

  • Facebook Social Icon
  • YouTube Social  Icon
Copyright ©2017, AraArt, z.s.