Duhy.sk

Tento příklad dobré praxe sice není zaměřený výhradně na romskou LGBTQ+ komunitu, přesto se jí velmi výrazně týká a pro její kvalitu života je nesmírně důležitý. Obzvlášť tedy pro mladé Romy/ky, kteří/é milují sociální sítě, rádi/y jejich prostřednictvím navazují kontakty, vyhledávají nejrůznější informace, potřebují sdílet svoje radosti i smutky. Bohužel pro ty s jinou než většinovou sexuální orientací jsou standardní sociální sítě (Facebook, Twitter apod.) rizikové. Nemohou se svěřit se svými problémy, neboť mají strach ze zneužití citlivých osobních informací. Zvlášť Facebook je plný falešných účtů a nebezpečí je u něj vysoké. Proto celá LGBTQ+ komunita na Slovensku, bez rozdílu barvy pleti, přivítala vznik první sociální sítě zaměřenou výhradně na ní.

 

Duhy.sk, jak se tato síť jmenuje, založili v polovině roku 2020 dva mladí středoškoláci, Marek Mach a Ondřej Vrábel. Tím konečně vytvořili tolik potřebný bezpečný prostor, kde může každý s dalšími lidmi sdílet svoji jinakost, ať už přiznaně nebo anonymně.

 

O tom, jak silně lidé z queer menšiny pociťovali absenci podobného sociálního média svědčí i fakt, že stránky jen během prvních 24 hodin navštívilo 1 500 zájemců. Po 9 měsících existence, měli duhy.sk 7 500 registrovaných uživatelů, kolem 22 500 komentářů a stovky článků ze světa queer komunity…

 

Pro Marku a Ondru, přes jejich mladý věk, nejsou duhy.sk prvním projektem. Marek je zakladatelem úspěšné angažované iniciativy Mladí proti fašismu, Ondřej zas autorem vzdělávacího softwaru Pinf Hry pre deti, který je zaměřený na děti s mentálním postižením a speciálními vzdělávacími potřebami.

 

Duhy.sk nejsou žádnou seznamkou, nýbrž skutečně plnohodnotnou moderovanou sociální sítí, ve které můžete sdílet svoje příběhy, zážitky a starosti. Díky tomu pomalu mizí pocity samoty, jelikož existuje možnost v bezpečném prostoru nejen navazovat přátelská pouta s ostatními, ale třeba i vyhledat odbornou pomoc.

 

K tomu všemu stačí jednoduché vytvoření vlastního profilu. Nikdo vás nenutí uveřejňovat svoji profilovou fotografii či jméno, pokud se na to necítíte. Přesto je každý profil ověřeným, žádné falešné zde nenajdete, neboť správci webu používají jednoduché a bezpečné ověření identity….

 

Aby toho nebylo málo, autoři projektu vytvořili také vlastní magazín na adrese magazin.duhy.sk, kde najdete zajímavosti, novinky a informace ze světa LGBTQ+ komunity. Dúhy.sk jsou prostředím, ve kterém mají queer lidé možnost poznat ty, kteří jsou ve stejné situaci jako oni sami. Ty, kteří se kvůli strachu z diskriminace bojí veřejně svěřit se svou orientací. To vše v rámci maximální anonymity a v bezpečí, " říká Marek Mach.

 

To je v době, v níž jsou všechna ostatní sociální média infiltrovaná nenávistí a předsudky, nesmírně důležité. Nejen queer mládež je vystavovaná častým urážkám, stereotypizací a výsměchu.. Duhy.sk těmto lidem umožní cítit se svobodně a upřímně k sobě samému/mé i druhým bez obav ze šikany. Co víc si přát…

 

Pro více informací o portálu navštivte duhy.sk nebo instagramový profil @duhy.sk

 

Chcete-li se dozvíte více o Markovi a Ondřejovi a jejich obdivuhodné práci a jiných velmi úspěšných projektech které vybudovali navštivte jejich instagramové profily: @marekmach_

@ 0ndrejvrabel