ERROR

 
Photo: Lucie a Daniela Dostalkova
My sme vojaci nášho geta!   
Vás som nepozval!
Sprav krok vzad, aby sme mohli my* spraviť krok vpred.
Dža het!
 

Kair Artist Residence Košice, MeetFactory Praha 2021
Photo credits: Vlado Eliaš

Robert Gabris je queer romská entita, která své pocity a myšlenky vyjadřuje uměním. Jedna z jeho instalací se jmenuje ERROR (chyba), kde ukazuje, co si myslí o nálepkování, fetišizování a stereotypizaci LGBTQ+ Romů ve většinové společnosti. Své myšlenky demonstruje na snímcích, které jsou stále pro mnoho lidí tabu. Na každém snímku je skrytý text, pokud si jej chcete přečíst, musíte se přiblížit a čelit tomu, čím si LGBTQ+ Romové procházejí. Na jeho webu: https://www.robertgabris.com/error.html si můžete prohlédnout další fotografie a jeho myšlenky z výstavy. Napsali jsme také osobní příběh o Robertu Gabrisovi, který je na našem webu: Příběhy LGBT+ lidí romského původu.
 
Co je horšie? Byť rómom alebo byť videný ako róm?
Smiech ako odpor.
 
Hanbím sa za seba, a to je vaša chyba.
 
Text od kurátorky Kariny Kottové:

Robert Gabris: ERROR
Romská tělesnost a její nebinární prostory

„Hanbím sa za seba, a to je vaša chyba,“ říká mladý nebinární Rom, jedna ze sedmadvaceti jedinečných bytostí propojených skrze společný projekt ERROR, který inicioval umělec Robert Gabris. Během své jarní rezidence v Košicích se skrze seznamovací aplikace setkával se zástupkyněmi a zástupci romské queer a nebinární minority – „multi marginalizované“ komunity, která je outsiderem jak v rámci většinové společnosti, tak v prostředí romských ghett, z něhož tato konkrétní skupina pochází.

 Fotografie vytištěné na částečně rozpárané látce se stávají jádrem Gabrisovy instalace v Moravské galerii, spolu s vyšitými texty – úryvky ze společných rozhovorů. Skrze látky a sítě nití se prostor stává fyzicky nedostupným, a přesto transparentním. Je to exkluzivní místo, do kterého mohou návštěvníci a návštěvníci výstavy nahlédnout pouze zvenčí, protože jeho vnitřní podstatě nejsou ze své zpravidla privilegované pozice schopny*i zcela porozumět. Toto uspořádání je také požadavkem na umělecké instituce, které se mnohdy snaží stávat inkluzivnější místy, než jakými tradičně bývaly, aby umožnily ještě radikálnější pozici – nabídly v rámci své inkluzivity prostor pro něco zcela exkluzivního, poskytly území, kam sami nemohou a jemuž mohou asistovat jen zvenčí, s pokorou. Fyzická instalace v galerii je přitom jen jednou částí celého projektu. 

Gabris kromě setkání se zástupkyněmi a zástupci zmíněné komunity vytváří další aliance, ať už se zdravotními středisky, spřízněnou politickou reprezentací, neziskovými organizacemi a řadou dalších skupin i jednotlivců. Dočasný prostor na výstavě letošní Ceny Jindřicha Chalupeckého je snem o vytvoření skutečného, fyzického prostoru, který by byl bezpečným místem pro setkávání, vzájemnou péči a rozvoj. 
 
 
My* sme ERROR
 
 Sme pre vás Omylom.  
 
Dohodli sme sa, že si na konci postavíme vlastný dom.
Exotizácia rómskeho tela je pre vás fetiš bolestivej rozkoše.